Shembet stadiumi, vdesin tetë tifozë (FOTO)

Tetë njerëz kanë vdekur dhe 49 të tjerë jën lënduar pas shembjes së murit në një ndeshje futbolli në Senegal

Kjo ngjarje ka ndodhur në stadiumin e Demba Diop, në fund të ndeshjes finale të Kupës në mes të Stade de Mbour dhe Union Sportive Ouakam.

Përleshja kishte filluar në mes të tifozëve rival, për të ndërhyrë policia me gaz lotsjellës, ku nga panika filluan të ikin dhe pastaj u shemb muri.

Nga kjo shembje dhe hedhjet me gurë humbën jetën tetë njerëz, ndërsa të paktën 49 u lënduan.