Foto nga derbi i parë Gjilani – Drita (FOTO)

Kosova numëron disa derbi futbolli, por asnjë nuk është si ai i Anamoravës. Sa herë që përballen Gjilani dhe Drita, atmosfera është në kulminacion.

Historia sesi lindi derbi është interesante. Ndërkohë, interesant është edhe derbi i parë i luajtur ndërmjet këtyre dy ekipeve.

Sfida e parë ndërmjet Gjilanit dhe Dritës është zhvilluar në Malishevë, pasi okupatori serb kishte penguar ekipe të luajnë në Gjilan, shkruan Gazetasheshi.com.

Gjithçka nisi këtu për të vazhduar furishëm gjithmonë.

Kjo foto është realizuar në edicionin 1995/96 nga derbi i parë