Enrique shpërthen pas humbjes nga Malaga

Luis Enrique ka akuzuar gjyqtarin Jesus Gil Manzano për referimit tij të “çuditshëm dhe të pakuptimta” në Malaga, teksa këmbëngul se humbja 2-0 e Barcelonës ishte “krejtësisht e padrejtë”.

Enrique fillimisht iu është referuar një “penalltie dënimit të qartë” në Sergi Roberto, e cili është dhënë vetëm si një gjuajtje e lirë, dhe Gil Manzano ka perceptuar standarde të dyfishta, por e bëri të qartë se Barca e “meritoi të fitoj” dhe nuk do të dorëzohen deri në fund për titullin e La Liga.

“La Liga është pak më e vështirë tani. Kjo është një mundësi e humbur, por ka ende shumë ndeshje të Ligës për të luajtur”, ka thënë fillimisht Enrique pas ndeshjes.

“Ne u përballem me një ekip që u mbrojt thellë, por ishin të freskët. Unë mendoj se kemi merituar të fitojmë, sepse kemi krijuar shanse, por kur ata shkuan në epërsi 1-0, çdo gjë u bë shumë më e vështirë”.

“Malaga shënoi me shansin e vetëm që e kishin në pjesën e parë, një gabim i yni në kurthin e pozitës jashtë-loje. Rezultati ishte krejtësisht i padrejtë”.

“Është e çuditshme që një ekip që zakonisht nuk zmbrapset t’i tregohen kaq shumë kartonë në mënyrë të pakuptueshme. Përveç kësaj, ka pasur lojtarë kundërshtar që bënin faulle gjatë gjithë lojës dhe nuk marrin asnjë karton. Është e çuditshme, por ne jemi mësuar me këtë”, përfundoi spanjolli.