Lista e plotë e fituesve të “Oscars 2017”

Mbrëmë u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars, në të cilën kishte konkurrencë të fortë mes të nominuarve në secilën kategori.

Trofeun kryesor në Akademinë e çmimeve e rrëmbeu “Moonlight”, në ceremoninë e mbajtur të dielën mbrëma, shkruan CNN.

Si fitues i çmimit kryesor në fillim u shpall “La la land”, derisa prezantuesi Faye Dunaway një moment më vonë tha se është bërë një gabim dhe se fituesi është “Moonlight”.

Më poshtë sjellim listën me të nominuarit dhe fituesit e secilës kategori:

Në kategorinë “Best Picture”:

“Arrival”

“Fences”

“Hacksaw Ridge”

“Hell or High Water”

“Hidden Figures”

“La La Land”

“Lion”

“Manchester by the Sea”

“Moonlight” (Fitues)

 

Në kategorinë “Aktori në rolin kryesor”:

Casey Affleck in “Manchester by the Sea” (Fitues)

Andrew Garfield in “Hacksaw Ridge”

Ryan Gosling in “La La Land”

Viggo Mortensen in “Captain Fantastic”

Denzel Washington in “Fences”.

 

Në kategorinë “Aktori në rolin ndihmës”:

Jeff Bridges in “Hell or High Water”

Mahershala Ali in “Moonlight” (Fitues)

Lucas Hedges in “Manchester by the Sea”

Dev Patel in “Lion”

Michael Shannon in “Nocturnal Animals”.

 

Në katetorinë “Aktorja në rolin kryesor”:

Isabelle Huppert in “Elle”

Ruth Negga in “Loving”

Natalie Portman in “Jackie”

Emma Stone in “La La Land” (Fituese)

Meryl Streep in “Florence Foster Jenkins”.

 

Në kategorinë “Aktorja në rolin ndihmës”:

Nicole Kidman in “Lion”

Viola Davis in “Fences” (Fituese)

Naomie Harris in “Moonlight”

Octavia Spencer in “Hidden Figures”

Michelle Williams in “Manchester by the Sea”.

 

Në kategorinë “Paraqitja e filmit të animuar”:

“Kubo and the Two Strings”

“Moana”

“My Life as a Zucchini”

“The Red Turtle”

“Zootopia” (Fitues).

 

Në kategorinë “Kinematografi”:

“Arrival”

“La La Land” (Fitues)

“Lion”

“Moonlight”

“Silence”.

 

Në kategorinë “Kostumografia”:

“Allied”

“Fantastic Beasts and Where to Find Them” (Fitues)

“Florence Foster Jenkins”

“Jackie”

“La La Land”

“Fantastic”.

 

Në kategorinë “Regjia”:

“Arrival” – Denis Villeneuve

“Hacksaw Ridge” – Mel Gibson

“La La Land” – Damien Chazelle (Fitues)

“Manchester by the Sea” – Kenneth Lonergan

“Moonlight” – Barry Jenkins

 

Në kategorinë “Dokumentar”:

Fire at Sea”

“I Am Not Your Negro”

“Life, Animated”

“O.J.: Made in America” (Fitues)

“13th”.

 

Në kategorinë “Dokumentar me subjeckt të shkurtë”:

“Extremis”

“4.1 Miles”

“Joe’s Violin”

“Watani: My Homeland”

“The White Helmets” (Fitues).

 

Në kategorinë “Editimi i filmit”:

“Arrival”

“Hacksaw Ridge” (Fitues)

“Hell or High Water”

“La La Land”

“Moonlight”.

 

Në kategorinë “Filmi në gjuhë të huaj”:

“Land of Mine”

“A Man Called Ove”

“The Salesman” (Fitues)

“Tanna”

“Toni Erdmann”.

 

Në kategorinë “Grim dhe stil i flokëve”:

“A Man Called Ove”

“Star Trek Beyond”

“Suicide Squad” (Fitues).

 

Në kategorinë “Muzika- kolona zanore”:

“Jackie”

“La La Land” (Fitues)

“Lion”

“Moonlight”

“Passengers”.

 

Në kategorinë “Muzika- kënga origjinale”:

“Audition (The Fools Who Dream)” from “La La Land”

“Can’t Stop The Feeling” from “Trolls”

“City Of Stars” from “La La Land” (Fitues)

“The Empty Chair” from “Jim: The James Foley Story”

“How Far I’ll Go” from “Moana”.

 

Në kategorinë “Dizajn produksioni”:

“Arrival”

“Fantastic Beasts and Where to Find Them”

“Hail, Caesar!”

“La La Land” (Fitues)

“Passengers”.

 

Në kategorinë “Filmi i shkurtër i animuar”:

“Blind Vaysha”

“Borrowed Time”

“Pear Cider and Cigarettes”

“Pearl”

“Piper” (Fitues).

 

Në kategorinë “Aksioni live në film të shkurtër”

“Ennemis Intérieurs”

“La Femme et le TGV”

“Silent Nights”

“Sing” (Fitues)

“Timecode”

 

Në kategorinë “Editimi i zërit”:

“Arrival” (Fitues)

“Deepwater Horizon”

“Hacksaw Ridge”

“La La Land”

“Sully”.

 

Në kategorinë “Miksimi i zërit”:

“Arrival”

“Hacksaw Ridge” (Fitues)

“La La Land”

“Rogue One: A Star Wars Story”

“13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi”.

 

Në kategorinë “Efektet vizuale”:

“Deepwater Horizon”

“Doctor Strange”

“The Jungle Book” (Fitues)

“Kubo and the Two Strings”

“Rogue One: A Star Wars Story”.

 

Në kategorinë “Skenari më i mirë i përshtatur”:

“Arrival”

“Fences

“Hidden Figures”

“Lion”

“Moonlight” (Fitues).

 

Në kategorinë “Skenari më i mirë origjinal”:

“Hell or High Water”

“La La Land”

“The Lobster”

“Manchester by the Sea” (Fitues)

“20th Century Women”.

Kujtojmë se filmi “La la land” ishte i nominuar në 14 kategori dhe fitues i gjashtë prej tyre.