Këta janë 20 njerëzit më me ndikim në futbollin francez (Foto)

Futbolli francez i ka dhënë shumë futbollistë dhe trajner  botës së futbollit.

Shumë futbollistë edhe sot luajnë në klube të mëdha dhe janë yje të këtij sporti.

Por edhe kampionati francez ën vitet e fundit ka arritur të ofrojë lojtarë dhe trajner mjaftë interesante që kanë tërhequr vëmendjen e medieve.

Më poshtë mund t’i gjeni 20 njerëzit më me ndikim në futbollin francez.

20.Karim Benzema, lojtar i Real Madridit

19.Bixente Lizarazu, ish futbollist

18.Lucien Favre, trajner i Nice  

17.Corinne Diacre, trajnere e Clermont Foot Auvergne

16.Hugo Lloris, portieri i Tottenhamit  

15.Jean-Pierre Rivere, pronar i Nice president

14.Christophe Dugarry, ish lojtari dhe fitues i Kupës së Botës 1998  

13.Nasser Al-Khelaifi, pronar i PSG  

12.Noel Le Graet, president i federatës FFF  

11.Mino Raiola, agjent i shumë lojtarëve 

10.Pascal Dupraz, trajner i Toulouses  

9.Edinson Cavani, lojtar i PSG-së

8.Mario Balotelli, lojtar i Nice  

7.Leonardo Jardim, trajner i Monacos

6.Frank McCourt, pronar Olympique Marseille  

5.Paul Pogba, lojtar i Manchester United

4.Jean-Michel Aulas, president i Olympique Lyon  

3.Zinedine Zidane, trajner i Real Madridit

2.Antoine Griezmann, lojtar i Atletico Madridit

1.Didier Deschamps, trajneri i Francës