Feronikeli dhe Hajvalia më afër Europës

Java e 29-të në Raiffaisen Superligën e Kosovës është e para që nga pranimi i Kosovës në UEFA dhe entuziasmi i skuadrave duket qartë të jetë shumë më madh. Në duelin kryesor të javës Hajvalia dhe Trepça ’89 ndeshen në Kizhicë, tashmë për vendin e dytë që sipas gjitha gjasave dërgon në kualifikimet e Ligës së Europës, njofton Gazeta Sheshi.

E mërkurë, 04.05.2016

Hajvalia – Trepça ‘89         1-0

-Mbyllet ndeshja.

Raste të mira për vendasit, mirëpo pa ndonjë sukses.

-Mbyllet pjesa e parë.

37′ Arben Beqiri shpëton ‘minatorët’ nga goli i dytë pas një mundësie ideale nga Liridon Leci.

28′ Sergio Junior i vetmuar pranë portës mike nuk arrinë të realizon golin e dytë në ndeshje.

23′ Pacolli në tentim për ta barazuar rezultatin e godet traversën.

21′ Gool. Sergio Junior zhbllokon sfidën Hajvalia-Trepça 89′

K.Vula, B.Këpuska, F. Berisha,  L.Mustafa

Feronikeli – Besa      3-1

90′ Gool. Përparim Livorek realizon në fundin e ndeshjes duke e mbyllur qështjen e fituesit.

65′ Mentor Zhdrella shpërdoron një mundësi të mirë shënimi.

56′ Gool. Përmbysje senzacionale e skuadrës vendase. Tifozët e Feronikelit festojnë golin e dyt. Mendurim Hoti ka realizuar pas harkimit të mirë të Behar Mailiqit.

50′ Gool. Mark Milicaj barazon rezultatin nga një ndërprerje.

42′ Provojnë vendasit menjëherë ta brazojnë rezultatin, mirëpo pa sukses.

38′ Gool. Diar Miftaraj realizon nga penaltia për Besën. Më herët Rexha ishte penguar nga Gërbeshi.

B.Kosum, F.Jakupi, M.Qehaja, F.Tahiri

Drita – Vushtrria 3-1

57′ Gool. Realizojnë sërish vendasit, kësaj rradhe Shqiprim Kelmendi.

55′ Gool. Drita rikthen epërsinë përmes realizatorit të parë Alban Shillova.

38′ Goool. Vihet barashpesha në Gjilan. Daut Maxhuni ka barazuar rezultatin.

13′ Goool. Alban Shillova ka realizuar golin e parë në këtë përballje.

A.Tahiri, E.Zeqiri, V.Kelmendi, I.Cerraviku

Drenica – Prishtina 0-1

90′ Gool. Dren Gashi minuta 90 dhe ndeshkohet me kartonin e dyte te verdh – i kuq.

Pa shumë raste shënimi, mirëpo me një grintë të jashtëzakonshme skuadrat mbyllin këtë 45 minutësh të bardhë.

B.Gashi. D.Preniqi. F.Sekiraqa. G.Shala

Liria – Istogu 0-1

89′ Gool. Fetahaj realizon për ‘Troftat’. Zhbllokohen shifrat më në fund në Përparim Thaqi.

Heshtin rrjetat në 45 minutat e parë në Përparim Thaqi.