Barça ka gati zëvendësuesin e Alves-it (Foto)

LONDON, ENGLAND - FEBRUARY 23: Dani Alves of Barcelona tackles Alexis Sanchez of Arsenal during the UEFA Champions League round of 16 first leg match between Arsenal and Barcelona on February 23, 2016 in London, United Kingdom. (Photo by Paul Gilham/Getty Images)

Dani Alves dhe Barcelona mund të ndajnë rrugët në fundin e sezonit. Mbrojtësi brazilian ka marrë një ofertë të mirë nga kampionati kinez i futbollit, deri sa është shumë e vështirë të refuzohet. Mirëpo, blaugranasit nuk duhet shqetësuar, pasi tani kanë gati zëvendësuesin e tij, transmeton Gazeta Sheshi.

Everton's Scottish-born Irish midfielder James McCarthy (L) vies with Arsenal's Spanish defender Hector Bellerin during the English Premier League football match between Everton and Arsenal at Goodison Park in Liverpool, north west England on March 19, 2016. / AFP / Paul ELLIS / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.  /         (Photo credit should read PAUL ELLIS/AFP/Getty Images)
Everton’s Scottish-born Irish midfielder James McCarthy (L) vies with Arsenal’s Spanish defender Hector Bellerin during the English Premier League football match between Everton and Arsenal at Goodison Park in Liverpool, north west England on March 19, 2016. / AFP / Paul ELLIS / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. / (Photo credit should read PAUL ELLIS/AFP/Getty Images)

Hector Bellerin, anësori i huazuar tek Arsenal po e bënë mjaft mirë punën e tij dhe falë paraqitjeve fantastike këtë sezonë ka fituar besimin e Arsene Wenger për të qenë titullar i padiskutuar në krahun e djathtë të mbrojtjes.

Gjithsesi futbollisti është rritur në La Massia dhe me shumë gjasa nga sezona e rradhës do rikthehet në qytetin e tij të lindjes, pasi Luis Enrique nuk mund ti besojë Sergi Robertos në krahun e djathtë të mbrojtjes, një mesfushori të adaptuar në atë pozitë.

/Gazeta Sheshi/